راهنمای کاربران

برای انتخاب رنگ شیرآلات باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در زمان انتخاب رنگ شیرآلات ساختمانی، فاکتورهای مختلفی مانند سبک طراحی، زیبایی‌شناسی و هماهنگی با سایر وسایل اتاق وجود دارند که همگی باید در نظر گرفته شوند. برای داشتن یک سبک دکوراسیون داخلی منسجم و هماهنگ، باید در عین حال که طرح رنگ اتاق خود را در نظر دارید، روکش شیرآلات را با سایر وسایل مانند میله‌ی حوله، علم دوش، کابینت‌ها، سینک و غیره هماهنگ کنید.

حال شاید از خودتان بپرسید که رنگ‌های اصلی شیرآلات کدامند و چطور می‎توانم از ترکیبی از رنگ‌های مختلف استفاده کنم؟ اگر جدیدا به بازار شیرآلات سر زده باشید و یا با یک سرچ ساده، چند فروشگاه اینترنتی شیرآلات را بررسی کرده‌اید، حتما دیده‌اید که رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی برای شیرآلات وجود دارد و دیگر لازم نیست از بین یک الی دو گزینه‌ی محدود، شیرآلات مورد‎نظرتان را خریداری کنید. در حال حاضر، انواع رنگ‌های قرمز، طلایی براق، طلایی برس‌خورده و غیره موجود‌اند و شما با توجه به سبک طراحی‌های مختلف منزل، انتخاب‌های زیادی پیش رویتان دارید.

در این مقاله، با اصول اولیه انتخاب رنگ شیرآلات و استفاده از ترکیب رنگ مناسب آشنا می‌شویم…

آیا می‌توان رنگ‌های مختلف شیرآلات را با یکدیگر ترکیب کرد؟

با اینکه استفاده از ترکیب رنگ‌های مختلف در شیرآلات می‌تواند کار اشتباهی باشد، اما در برخی مواقع، منجر به انتخاب طرح‌های منحصر‎به‌فرد و خلاقانه‌ای می‌شوند. البته، اگر ندانید که چطور شیرآلات با ترکیب رنگ‌های مناسب را انتخاب کنید، این احتمال که از جذابیت بصری اتاق شما کاسته شود، وجود دارد.

با در نظر گرفتن مفهوم کلی طراحی و رعایت چند نکته‌ی مهم، می‌توانید ترکیبی از رنگ‌های زیبا را در شیرآلات حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه‌تان داشته باشید و در عین حال، ظاهر شیک و منسجم فضا را حفظ کنید.

این نکات عبارتند از:

  • سبک دکوراسیون داخلی را حفظ کنید: اول از همه، به سبک دکوراسیون داخلی منزلتان توجه کنید. سپس، مطمئن شوید که رنگ‌های شیرآلاتی که انتخاب می‌کنید با سبک دکوراسیون داخلی مطابقت دارند و طراحی کلی را تکمیل می‌کنند.
  • یک رنگ غالب برای روکش انتخاب کنید: برای اینکه فضای اتاق‌های شما ظاهر منسجمی داشته باشد، بهتر است اکثر شیرآلات منزلتان از یک نوع و رنگ روکش باشند. به عنوان مثال، می‌توانید اکثر روکش شیرآلات سرویس بهداشتی را از جنس روکش کروم انتخاب کرده و یک الی دو شیرآلات را با رنگ‌های متفاوت مانند طلایی یا مشکی مات انتخاب کنید.
  • هماهنگی با سایر وسایل اتاق: در زمان انتخاب رنگ شیرآلات، باید به سایر وسایل اتاق مانند کابینت‌ها، علم دوش، میله‌ی حوله و غیره نیز توجه کنید و دقت کنید که با این وسایل هماهنگی داشته باشند. بدین صورت، طرح کلی فضای اتاق حفظ می‌شود.
  • تعادل را حفظ کنید: مطمئن شوید که زیاده‌روی نکرده‌اید و ترکیب رنگ‌های مختلف شیرآلات یا روکش‌های مختلف، به زیبایی بصری خانه‌تان آسیبی نزده است. در عین حال، از شلوغ کردن فضا با وسایل غیر‎ضروری خودداری کنید و یک چیدمان منظم و منسجم داشته باشید.

اشتباهات رایج در زمان ترکیب رنگ شیرآلات عبارتند از:

  • تضاد بصری: ترکیب رنگ‌هایی که با یکدیگر اختلاف زیادی دارند و یا مکمل یکدیگر نیستند، می‌تواند باعث ناهماهنگی ظاهر اتاق شما شود. بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که مکمل یکدیگرند و یا از یک طیف رنگی هستند.
  • ناهماهنگی در سبک: در صورتی که رنگی را انتخاب کنید که با فضای کلی حمام، آشپزخانه یا سرویس بهداشتی شما همخوانی ندارد، به احتمال زیاد انسجام سبک طراحی دکوراسیون داخلی از بین می‌رود. قبل از انتخاب رنگ شیرآلات، تحقیق کنید که با توجه به سبک دکوراسیون داخلی منزلتان، کدام رنگ‌ها بهتر هستند.
  • غلبه بر فضا: انتخاب شیرآلات با ترکیب رنگ مناسب، می‌تواند جذابیت بصری فضای اتاق را بیشتر کند؛ اما اگر در ترکیب رنگ‌ها تعادل را رعایت نکنید، احتمال اینکه ظاهر اتاقتان نامرتب و آشفته به نظر برسد، وجود دارد.
  • دوام مد را در نظر بگیرید: بهتر است از ترکیب رنگ‌هایی استفاده کنید که به راحتی از مد نمی‌افتند. بدین صورت، برای مدت‌زمان بیشتری می‌توانید از شیرآلات خود استفاده کنید.

تفاوت شیرآلات آشپزخانه با شیرآلات سرویس بهداشتی در چیست؟

تفاوت این دو شیرآلات در کاربردشان است. شیرآلات سرویس بهداشتی نسبت به شیرآلات آشپزخانه کوچکتر و جمع‌و‎جورتر هستند. این شیرآلات، در سبک‌های مختلفی مانند تک‌اهرمی، دو‎اهرمی و دیواری موجود‌اند. همچنین، دهانه‌ی شیرآلات سرویس بهداشتی ارتفاع کمتری دارد.

آیا روکش شیرآلات حمام و شیرآلات سرویس بهداشتی باید مانند یکدیگر باشند؟

پاسخ این سوال به انسجام طراحی دکوراسیون داخلی و ترجیحات شخصی شما برمی‌گردد. در این قسمت، چند نکته را عنوان می‌کنیم تا بتوانید در تصمیم‌گیری‌تان بهتر عمل کنید:

اگر روکش شیرآلات سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه‌تان یکسان باشد، ظاهری منسجم و یکپارچه در فضای اتاق‌هایتان ایجاد می‌شود. بدین صورت، حس سازگاری و هماهنگی در فضای خانه‌تان جریان می‌یابد.

از طرف دیگر، استفاده از ترکیب رنگ‌های مختلف شیرآلات نیز می‌تواند باعث ایجاد جذابیت بصری شود؛ زیرا می‌توانید با استفاده از ترکیب رنگ‌های مناسب، نقاط کانونی زیبایی ایجاد کنید.

رنگ‌ها و روکش‌های استاندارد برای شیرآلات عبارتند از کروم، نیکل برس‎خورده، فولاد ضد‎زنگ، پیوتر (ترکیب قلع و سرب)، طلایی، برنز و مشکی. البته، رنگ‌های دیگری هم وجود دارند که نسبت به رنگ‌های قبلی، خاص‌تر هستند و معمولا به صورت سفارشی و در اندازه محدود ساخته می‌شوند. این رنگ‌ها عبارتند از رزگلد، سبز، آبی، قرمز و صورتی.

انواع روکش‌های رنگی برای شیرآلات

جدای از طرح کلی شیرآلات، باید به نوع روکش و رنگ آن‌ها نیز با دقت زیادی انتخاب شود. رنگ غالب فضا را در نظر بگیرید و سپس از خودتان بپرسید که آیا پوشش صیقلی و صاف را ترجیح می‌دهید یا مات و کدر؟

اگر نگران لکه‌های آب بر روی پوشش شیرآلات هستید، باید رنگ‌های مات را انتخاب کنید. در اینجا، به بررسی چند نمونه از روکش‌های مختلف شیرآلات می‌پردازیم…

استیل یا فولاد ضد‎زنگ (Stainless Steel)

فولاد ضد‎زنگ از ترکیبی از آلیاژ‌های فولادی و کروم ساخته شده است و با رنگ نقره‌ای خود، ظاهری متفاوت و ماندگار به فضا می‌بخشد. این روکش، یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین و با‎دوام‌ترین گزینه‌ها برای شیرآلات است. با این حال، این به این معنی نیست که همه‌ی شیرآلاتی که روکش فولاد ضد‎زنگ دارند، ارزان‌قیمت هستند.

از مزایای روکش فولاد ضد‎زنگ برای شیرآلات می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر کدر‎شدن و خوردگی، تمیز‎کاری راحت و هماهنگی آن با تقریبا تمام انواع سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی اشاره کرد. این نوع روکش دارای طول‌عمر بالایی است و از مواد جامد (بدون آبکاری) ساخته شده است.

برنزی (Bronze)

شیرآلات برنزی با رنگ قهوه‌ای و خاص خود از سال‌های بسیار دور تا بحال، همچنان استفاده می‌شوند و هنوز هم از مد نیافتاده‌اند! اکثر این شیرآلات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهری روستایی و خاص به فضای اتاق بدهند. طیف رنگ برنزی به کار رفته در روکش شیرآلات مختلف، می توانند با یکدیگر متفاوت باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید تمام شیرآلات منزلتان دارای یک رنگ یکسان باشند، بهتر است همه را از یک طیف رنگی انتخاب کنید و یا ست کامل شیرآلات برنزی را خریداری کنید.

شیرآلات کروم (Chrome)

رنگ شیرآلات کروم مانند فولاد ضد‎زنگ، نقره‌ای و براق است. با این حال، درخشش شیرآلات کروم بیشتر از فولاد ضد‎زنگ است. شیرآلات با روکش کروم بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و علاوه بر اینکه خراش نمی‌خورند و خورده نمی‌شوند، در برابر کدر‎شدن نیز مقاومت زیادی دارند. بالا‎بودن عمر این روکش، از عمده دلایل محبوبیت‌اش به شمار می‌رود.

شیرآلات برنجی (Brass)

شیرآلات با روکش برنجی نیز مانند شیرآلات کروم و فولاد ضد‎زنگ رایج هستند. این نوع روکش شیرآلات، از یک فلز بدون آبکاری یا ترکیبات فلزی ساخته می‌شوند. ظاهر شیک و متمایز و همچنین دوام بالای این روکش‌ها باعث شده که خریداران زیادی به سمت شیرآلات با روکش برنجی بروند.

نیکل برس‎خورده (Brushed Nickel)

نیکل برس‎خورده نیز مانند کروم، از آبکاری الکتریکی ساخته می‌شود. این روکش می‌تواند خراش‌ها، اثر انگشت و لکه‌های آب را به خوبی پنهان کند و مانند پوشش‌های دیگر، به راحتی کدر نمی‌شود.

سخن پایانی

در حال حاضر، شیرآلات در رنگ‌ها و پوشش‌های مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. از آنجایی که شیرآلات ساختمانی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام هستند، انتخاب رنگشان تاثیر زیادی بر روی زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل دارد.

در زمان انتخاب رنگ شیرآلات، باید با نکات و موارد مهم آشنا باشید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. امیدواریم با مطالعه راهنمای انتخاب روکش و رنگ شیرآلات، توانسته باشید بهترین و مناسب‌ترین شیرآلات را انتخاب و خریداری کنید.

در خانه شیرآلات، انواع روکش‌ها و رنگ‌های متنوع شیرآلات برای تمام طیف سلیقه‌ها و انواع سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی موجود است. شما عزیزان می‌توانید از قسمت دسته بندی، به کاتالوگ شیرآلات ما دسترسی داشته باشید و خرید شیرآلات مدنظر خود را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت خدمات انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *