راهنمای کاربران

راهنمای انتخاب و خرید شیرآلات استاندارد

در زمان خرید شیرآلات استاندارد، اغلب با سوال‌های زیادی روبرو می‌شویم… شیرآلاتی که می‌خریم باید چه جنسی داشته باشند؟ چه قیمتی برای چنین شیرآلاتی معقولانه است؟ آیا نوع دستگیره شیر مهم است؟ آیا اندازه و ارتفاع شیرآلات مهم است؟ کدام یک از انواع سبک‌های شیرآلات با دکوراسیون خانه من سازگاری دارند؟ و…

سبک و مدل شیرآلات مهم است، اما نباید فراموش کنید که فقط شکل و ظاهر شیر نیست که باید به آن توجه کنید؛ بلکه موارد زیادی وجود دارند که در زمان خرید شیرآلات، باید لحاظ شوند. به عبارت دیگر، تنوع سبک‌ها، مدل‌ها و قیمت‌ها نباید شما را از فاکتور‌های دیگر غافل کند و باعث شوند انتخاب درستی نداشته باشید.

در این صفحه، 7 نکته کلیدی که در زمان خرید شیرآلات استاندارد باید رعایت کنید را معرفی می‌کنیم. با خانه شیرآلات همراه باشید…

فهرست مقاله

 • شیرآلات استاندارد ساختمانی
  شیرآلات آشپزخانه
    شیرآلات حمام
    شیرآلات سرویس بهداشتی
 • 7 نکته طلایی برای انتخاب و خرید شیرآلات استاندارد
  1. ظاهر همه چیز نیست
  2. شیرآلات با قیمت مناسب را خریداری کنید
  3. ارتفاع دهانه و فاصله آن با سینک را بررسی کنید
  4. اگر نگران چکه کردن شیرآلات هستید، نوع سرامیکی سوپاپ را انتخاب کنید
  5. شیرآلات با روکش مناسب را خریداری کنید
  6. قبل از خرید، سوراخ‌های روی سینک را بشمارید
  7. به راحت بودن دستگیره شیر آب توجه کنید

شیرآلات استاندارد ساختمانی

به طور کلی، شیرآلات ساختمانی در 3 نقطه از خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند: سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام. برای خرید شیرآلات هر کدام از این قسمت‌های ساختمان، باید به نکات و ویژگی‌های خاصی توجه داشته باشید تا خرید بهتری را تجربه کنید.

در فروشگاه خانه شیرآلات، می‌توانید مناسب‌ترین شیرآلات سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام را در بهترین متریال، بالاترین کیفیت و زیبایی و همچنین در رنج قیمت متنوع و مناسب، به‌راحتی پیدا کرده و خریداری نمایید. همچنین، با خرید ست کامل شیرآلات از فروشگاه ما، می‌توانید از تخفیف‌های ویژه و استثنائی‌مان استفاده کنید.

شیرآلات آشپزخانه

با اینکه کاربرد شیرآلات آشپزخانه، تامین آب سرد و گرم است، اما نمی‌توان از نقش آن‌ها در طراحی و زیباسازی فضای آشپزخانه غافل شد. شیرآلات آشپزخانه در سبک‌ها و مدل زیادی تولید و عرضه می‌شوند.

با توجه به گوناگونی انواع و قیمت شیرآلات آشپزخانه، خرید یک شیر مناسب ممکن است کمی سخت و طاقت‌فرسا به نظر برسد. بهتر است قبل از خرید این شیرآلات با انواع متریال، سبک‌ها و رنج قیمت مناسب‌شان آشنا شده و سپس برای خرید اقدام کنید.

شیرآلات حمام

حمام یکی از مهم‌ترین اتاق‌های منزل است و پاکیزگی و تمیزی در این اتاق حرف اول را می‌زند. از آنجایی که حمام‌ها معمولا در معرض بخار آب و رطوبت زیاد قرار دارند، باید شیرآلاتی را خریداری کنید که علاوه بر زیبایی ظاهری، دارای طول عمر بالا باشند.

قبل از خرید شیر حمام، باید با انواع شیرآلات و ویژگی‌های هر کدام به خوبی آشنا شده و سپس با توجه به بودجه‌ای که در‎نظر گرفته‌اید، اقدام به خرید نمایید.

شیرآلات سرویس بهداشتی

شیرآلات یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سرویس بهداشتی هستند. با این حال، بسیاری از مردم نمی‌دانند که چگونه شیرآلات مناسب سرویس بهداشتی را خریداری کنند. شما نه تنها باید شیرآلات را با توجه به سینک و مدل روشویی، توالت و حتی فلاش تانک خود انتخاب کنید، بلکه باید به دنبال محصولات باکیفیتی که طول عمر بالایی دارند باشید؛ چرا‎که در طول روز از این قسمت از خانه، به دفعات مکرری استفاده می‌شود.

شیرآلات سرویس بهداشتی در 2 نوع شیرآلات روشویی و شیرآلات توالت تولید و عرضه می‌شوند. با مطالعه راهنمای خرید شیرآلات سرویس بهداشتی، می‌توانید بهترین انواع شیرآلات مناسب فضای ساختمان خود را پیدا کرده و خرید بهتری را تجربه کنید.

7 نکته طلایی برای انتخاب و خرید شیرآلات استاندارد

1. ظاهر همه چیز نیست

اکثر مردم پس از ورود به یک فروشگاه، اول به سراغ مدل و سبک شیرآلات می‌روند. درست است که ظاهر شیرآلات مهم است، اما باید شیرآلاتی را انتخاب کنید که علاوه بر ظاهر خوب، دارای کاربرد مناسب و طول عمر بالا باشند.

اگر نمی‌دانید که باید چه شیرآلاتی را خریداری کنید، بهتر است قبل از خرید، از چند خرده فروش، تولید‎کننده و حتی لوله‌کش سوال بپرسید و نظراتشان را جویا شوید. مثلا بهتر است از لوله‌کش بپرسید که کدام برند یا نوع از شیرآلات استاندارد، کمتر از بقیه و کدام یک بیشتر از بقیه خراب می‌شوند.

2. شیرآلات با قیمت مناسب را خریداری کنید

در باور عموم افراد، هر چه قیمت یک محصول بیشتر باشد، به این معنی است که آن محصول بهتر است. با این حال همیشه چنین نیست. همیشه شیرآلات گران‌تر، بهتر از شیرآلات ارزان‌تر نیستند. ممکن است یک محصول به دلیل مدرن‌تر و شیک‌تر بودن، قیمت بیشتری داشته باشد و در عین حال، زودتر از یک محصول ارزان‌تر که ظاهری معمولی دارد، خراب شود.

ما توصیه می‌کنیم که قبل از خرید شیرآلات، بودجه‌تان را دقیقا مشخص کنید. همچنین، از آنجایی که شیرآلات آشپزخانه مصرف بیشتری نسبت به شیرآلات حمام یا سرویس بهداشتی دارند، بهتر است بودجه‌ای که برای خرید آن‌ها در نظر می‌گیرید نیز بیشتر از بودجه خرید شیرآلات حمام یا سرویس بهداشتی باشد.

اگر بودجه نامحدودی در اختیار دارید، می‌توانید علاوه بر دوام یا کاربرد مناسب، ویژگی‌های اضافی یا مدل شیرآلات را نیز مدنظر قرار دهید.

نکته: مواردی که باید در یک شیر آب استاندارد جستجو کنید عبارتند از:

 • ارتفاع دهانه و فاصله‌ی آن با سینک یا کمد بالا؛
 • بررسی دهانه هوادهنده معمولی یا کششی رو به پایین؛
 • تعداد سوراخ‌های سینک؛
 • تک‌دستگیره‌ای یا چند‎دستگیره‌ای بودن شیر.

3. ارتفاع دهانه و فاصله آن با سینک را بررسی کنید

دهانه‌های شیرآلات در ارتفاع و عرض‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. در صورتی که یک قفسه با فاصله کمی در بالای محل شیر آب نصب شده، انتخاب دهانه‌ای که ارتفاع زیادی دارد، مناسب نیست. همچنین، اگر سینک شما چند‎قسمتی باشد، دهانه‌ای که ارتفاع کمی دارد، برای شما مناسب نیست و ممکن است نتوانید آنطور که باید کارهایتان را انجام دهید.

در نتیجه، قبل از خرید شیرآلات استاندارد، بهتر است ارتفاع فرضی دهانه شیر را محاسبه کرده و سپس خرید خود را انجام دهید.

4. اگر نگران چکه کردن شیرآلات هستید، نوع سرامیکی سوپاپ را انتخاب کنید

با اینکه سوپاپ‌های فلزی یا پلاستیکی دارای دوام زیادی هستند و در صورتی که به درستی نصب و استفاده شوند، برای سال‌ها بدون چکه باقی می‌مانند؛ اما اگر همیشه از بابت چکه کردن شیر‌های خانه نگران هستید و هر چند وقت یکبار مجبورید آن‌ها را تعمیر کنید، بهتر است به دنبال شیرآلاتی باشید که دارای سوپاپ سرامیکی هستند.

5. شیرآلات با روکش مناسب را خریداری کنید

بهتر است روکش شیرآلات شما با سایر قسمت‌های اتاق مانند کابینت، میله‌ی حوله، کمد‌ها و غیره هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است فضای اتاق شما دچار ناهماهنگی شود. اکثر شیرآلاتی که در بازار موجودند، دارای روکش‌های نیکل ساتین، کروم یا برنز صیقلی هستند. تمامی این روکش‌ها دارای دوام بالا و ظاهر خوبی هستند و در صورت استفاده درست، تا چند سال دوام دارند.

در این میان، دوام روکش کروم نسبت به بقیه بیشتر است و راحت‌تر تمیز می‌شود. به همین دلیل، در اکثر آشپزخانه‌های تجاری و حمام‌های عمومی، از شیرآلاتی که روکش کروم دارند استفاده می‌شود.

روکش‌های نیکل معمولا دارای برچسب “ساتین”، “فولاد ضد زنگ” یا “برس‌خورده” هستند. با اینکه روکش‌های نیکل از دوام بالایی برخوردارند، اما اثر انگشت و لکه‌های آب روی آن‌ها می‌ماند و در نتیجه، تمیز کردنشان سخت‌تر از روکش کروم است. همچنین، طول عمر روکش نیکل نسبت به کروم کمتر است و زودتر دچار فرسودگی یا خش می‌شود.

روکش‌های برنزی نیز رنگی مایل به قهوه‌ای دارند و اغلب به آن‌ها برنز “صیقلی” یا “روغنی” گفته می‌شود. با اینکه این روکش دارای سختی زیاد است، اما راحت‌تر از فلز برش می‌خورد و در نتیجه، در برابر خش و ضربه مقاومت بالایی ندارد.

6. قبل از خرید، سوراخ‌های روی سینک را بشمارید

اکثر سینک‌ها دارای 3 سوراخ هستند: 1 سوراخ برای دستگیره‌ی آب داغ، 1 سوراخ برای دستگیره‌ی آب سرد و 1 سوراخ برای دهانه‌ی شیر آب. با این حال، برخی از شیرآلات تک‌‎دسته‌ای، یک صفحه پوششی برای پنهان‌کردن سوراخ‌های اضافی سینک دارند. در نتیجه، می‌توانید به جای شیرآلات 2 دستگیره‌ای، شیر‎آلات تک‌دستگیره‌ای را خریداری کنید.

البته برخی از شیرآلات تک‌دستگیره‌ای، این صفحه پوششی را ندارند. بهتر است در زمان خرید شیرآلات، ویژگی‌ها و لوازم جانبی را به دقت بررسی کنید. توجه داشته باشید که برای مخفی‌کردن سوراخ‌های اضافی سینک، ایده‌های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید یک مجسمه، دستگاه پخش صابون، گلدان و غیره را بر روی سوراخ اضافی نصب کنید.

7. به راحت بودن دستگیره شیر آب توجه کنید

برای خرید شیرآلات استاندارد، بهتر است به دنبال شیر‌هایی باشید که دارای دو دستگیره متقارن هستند. با این حال، شیر‌های تک‌دستگیره‌ای که دمای آب را با چرخیدن به 2 طرف تنظیم می‌کنند نیز راحت هستنند. در زمان بررسی، دستگیره‌ها را ببندید و باز کنید. اگر دستگیره آنقدری سفت است که به سختی جابه‌جا می‌شود و یا به قدری نرم است که با کوچکترین حرکتی تغییر مسیر می‌دهد، برای شما مناسب نیست.

در فروشگاه خانه شیرآلات انواع شیرآلات تک‌دستگیره‌ای و دو‎دستگیره‌ای موجود هستند.

سخن پایانی

شیرآلات‌ بخش مهمی از هر خانه و ساختمان هستند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند. با انتخاب و خرید شیرآلات استاندارد، علاوه بر تامین آب مورد‎نیاز، فضای خانه‌تان زیباتر می‌شود. با این حال، فقط ظاهر و مدل شیرآلات نیست که اهمیت دارد؛ بلکه باید در زمان انتخاب، فاکتور‌های دیگری را مد‎نظر قرار دهید.

اول از همه، باید مشخص کنید که شیرآلات را برای چه مکانی خریداری می‌کنید. شیرآلات معمولا در 3 نقطه از ساختمان نصب می‌شوند: سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه.

پس از مشخص‌کردن محل نصب شیرآلات، باید مواردی مانند تعداد سوراخ‌های سینک، تک‌دستگیره‌ای بودن یا دو دستگیره‌ای بودن، روکش خارجی شیرآلات، ارتفاع دهانه و غیره را بررسی کنید. رعایت این موارد، به شما کمک می‌کنند تا خرید بهتری را تجربه کرده و از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *