راهنمای کاربران

شیر مخلوط چیست و چه انواعی دارد؟

بسیاری از افراد، زمانی که به دنبال انتخاب و خرید شیرآلات ساختمانی هستند، با انواع مختلف شیرها و نحوه‌ی عملکردشان آشنا نیستند و صرفا بدون داشتن اطلاعات کافی، از این فروشگاه به آن فروشگاه می‌روند.

اگر بخواهیم شیرها را بر اساس نحوه‌ی ترکیب آب و سرد و گرم دسته‌بندی کنیم، به شیر مخلوط (mixer tap) و شیر ساده (single tap) می‌رسیم. با اینکه هر کدام از این دو نوع شیرآلات، جریان آب سرد و گرم را به خوبی ترکیب می‌کنند، اما در سبک اصلی آن‌ها، تفاوت‌های مشخصی وجود دارد و هر کدام از آن‌ها، این کار را به شیوه‌ای منحصربه‌فرد انجام می‌دهند. برای اینکه تفاوت این دو نوع شیر را بهتر متوجه شوید، با خانه شیرآلات همراه باشید…

دسته‌بندی انواع شیرآلات بر اساس نحوه‌ی ترکیب جریان آب سرد و گرم

شیرآلات مخلوط

شیرآلات مخلوط، به شیرآلاتی گفته می‌شود که دارای 2 کنترل‌کننده‌ی آب سرد و گرم هستند که این دو کنترل‌کننده، بر روی یک یا دو اهرم قرار می‎گیرند. برای تنظیم دمای آب، فقط کافی است اهرم را به جلو یا عقب حرکت دهید. نصب این نوع شیرآلات راحت‌تر از شیر‌های ساده است.

شیرآلات ساده

در شیرآلات ساده، می‌توانید یک بدنه‌ی شیر و دو دسته‌ی کنترل‌کننده‌ی جریان آب را مشاهده کنید که یکی برای باز و بسته‌کردن جریان آب گرم و دیگری برای باز و بسته‌کردن جریان آب سرد به کار می‌روند. هر دو دستگیره، در دو طرف بدنه‌ی شیر قرار می‌گیرند. بهتر است برای تنظیم دمای آب، ابتدا آب سرد و سپس به تدریج آب گرم را باز کنید. این کار برای جلوگیری از سوختگی با آب داغ توصیه می‌شود. از آنجایی که شیرآلات ساده برخلاف اسمشان دارای قطعات بیشتری هستند، نسبت به شیرآلات مخلوط به اتصالات بیشتری نیاز دارند.

شیر مخلوط چگونه کار می‌کند؟

در داخل شیر مخلوط، دریچه‌هایی وجود دارد که با حرکت دادن دستگیره‌ی شیر به جهات مختلف، این دریچه‌ها باز و بسته می‌شوند. زمانی که آب سرد و گرم از این دریچه‌ها عبور می‌کنند، وارد مجرا یا دهانه‌ی شیر آب می‌شوند و در آن جا با یکدیگر مخلوط می‌شوند. بدین صورت، ترکیب‌کردن دو جریان آب سرد و گرم، بهتر انجام می‎شود.

نحوه انتخاب شیر مخلوط مناسب

اگر فقط قصد تعویض شیرآلات را دارید، اول از همه باید به سبک شیر قبلی‌تان دقت کنید. چرا این توصیه را می‌کنیم؟ دلیل آن بسیار ساده است:

معمولا سینک‌ها دارای تعداد مشخصی سوراخ هستند. ممکن است سینک شما فقط یک سوراخ داشته باشد و ایجاد سوراخ‌های اضافی روی آن، هزینه‌ی اضافی روی دست شما بگذارد یا سینک شما بشکند یا روی آن خراش بیفتد. اگر در زمان خرید شیرآلات، سبکی را انتخاب کنید که نزدیک به شیرآلات قبلی شما باشد، تا حد زیادی در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید.

اگر می‌خواهید خودتان شیرآلات قدیمی را برداشته و با شیرآلات جدید تعویض کنید، بهتر است ابتدا مقاله‌ی “راهنمای نصب شیرآلات” را مطالعه کنید.

با این حال، در صورتی که خانه‌تان نوساز است و یا به تازگی به بازسازی آن پرداخته‌اید و می‌خواهید سبک دکوراسیون داخلی منزل را از نو انتخاب کنید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید. می‌توانید ابتدا وان‌ها و سینک‌ها را خریداری کرده و مطابق با آن‌ها، شیرآلات را خریداری کنید؛ و یا برعکس، ابتدا شیرآلات را خریداری کنید و مطابق با سبک و تعداد سوراخ‌های لازم، وان‌ها و سینک‌ها را خریداری کنید.

برای آشنایی با نحوه‌ی انتخاب شیرآلات استاندارد، از شما دعوت می‌کنیم مقاله‌ی “راهنمای انتخاب و خرید شیرآلات استاندارد” را مطالعه کنید.

آیا انتخاب شیر مخلوط کار خوبی است؟

حتما که بله! شیر‌های مخلوط به راحتی دمای آب را تنظیم می‌کنند و شما دیگر نگرانی‌ای از بابت سرد‎شدن یا داغ‌شدن ناگهانی آب نخواهید داشت. انتخاب شیرآلات مخلوط از آنجایی توصیه می‌شود که به دلیل مخلوط‌شدن سریع جریان‌های آب سرد و گرم، دیگر نیازی نیست که برای چند ثانیه و حتی چند دقیقه منتظر بمانید تا دمای موردنظرتان را پیدا کنید. در نتیجه، از هدر‎رفتن آب و پرداخت هزینه‌های نجومی قبض آب جلوگیری می‌کنید.

همچنین، کار با این نوع شیرآلات به افرادی که مشکلات مفصلی/عضلانی در ناحیه‌ی گردن و مچ دست دارند، بسیار راحت‌تر است.

انواع شیر مخلوط

شیرآلات مخلوط را می‌توان از نظر عملکرد، نحوه‌ی نصب، توکار/روکار بودن، سبک و حتی نوع روکش، به انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. در نتیجه، در زمان خرید شیرآلات مخلوط، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید. در این قسمت، به معرفی برخی از انواع رایج شیرهای مخلوط می‌پردازیم…

1. شیر مخلوط با آب‎پاش بیرون کش

اگر به دنبال خرید شیرآلات آشپزخانه هستید و می‌خواهید شیر شما یک آب‎پاش برای شستن قسمت‌های مختلف سینک، تمیز‎کردن ظروف و یا شستن سبزیجات داشته باشد، این نوع شیر برای شما عالی است.

2. شیر مخلوط دیواری

خرید این نوع شیرآلات برای خانه‌هایی که دارای فضای اتاق کوچک و یا معماری سبک مدرن هستند، توصیه می‌شود. این نوع شیر‎آلات برخلاف نصب بر روی سینک، مستقیما بر روی دیوار نصب می‌شوند. معمولا شیرآلات سرویس بهداشتی و شیرآلات حمام از این نوع هستند.

3. شیر مخلوط تک‌اهرمی/ دو‎اهرمی

یکی از انواع شیرهای مخلوط، شیر‌های تک‌اهرمی هستند. اهرم این شیرآلات در قسمت پشت و یا کنار دهانه‌ی شیر قرار می‌گیرد و با بالا یا پایین بردن اهرم‌ها، می‌توانید جریان آب را تنظیم کنید. برای تنظیم دمای آب نیز فقط کافی است آن را به چپ یا راست بچرخانید.

البته شیر‌های مخلوط دو‎اهرمی نیز وجود دارند که کار با آن‌ها راحت است، اما بیشتر در قسمت آشپزخانه یا روشویی توالت استفاده می‌شوند.

4. شیر‌های مخلوط MONOBLOC

این نوع شیرآلات دارای یک دهانه هستند و برای سبک معماری داخلی مینیمالیست و مدرن مناسب‌اند.

در زمان خرید شیر مخلوط، باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از اینکه سبک دلخواهتان را انتخاب کردید، باید فشار آب ورودی خانه‌ی خودتان را بررسی کنید. فشار آب در هر استان و در هر شهر و خانه متفاوت است و همه‌ی شیر‌ها با همه‌ی فشار‌ها کار نمی‌کنند.

در نتیجه، باید مطمئن شوید که شیرآلات مخلوطی که خریداری می‌کنید، با فشار آب خانه‌ی شما متناسب باشند. در غیر اینصورت، ممکن‌است نتوانید آنطور که باید، از شیرآلات خریداری‌شده استفاده کنید.

در خانه شیرآلات، انواع شیر‌های مخلوط در طرح‌ها و سبک‌های مختلف موجود هستند. اگر در زمان خرید شیرآلات موردنظرتان به مشکل برخوردید و می‌خواهید از کارشناسان این حوزه سوال بپرسید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی خرید رایگان ما استفاده کنید.

سخن پایانی

با وجود صدها و هزاران نوع شیرآلاتی که در بازار وجود دارند، انتخاب شیر مناسب، کار سختی به نظر می‌رسد. شیرآلات مخلوط، نوعی از شیرآلات ساختمانی هستند که جریان آب را قبل از بیرون ریختن، در یک دهانه مخلوط می‌کنند. بدین صورت، سرعت تنظیم دمای آب بسیار زیاد می‌شود.

شیر مخلوط مانند شیر ساده، دارای انواع مختلفی است. از مزایای این نوع شیر می‌توان به ترکیب سریع شیر آب، صرفه‌جویی در مصرف آب و راحت‌بودن کار با آن اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *